nie później niż do 27 września 2024 r.
Dyrektor albo upoważniony przez niego nauczyciel informuje rodziców o możliwych sposobach dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
nie później niż do 30 września 2024 r.
Rodzice ucznia składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację: 1) wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń lub słuchacz przystąpi do egzaminu ósmoklasisty (załącznik 3a) Uczeń – obywatel Ukrainy przystępuje do egzaminu ósmoklasisty z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, przy czym nie musi to być język obcy nowożytny, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. 3) informującą o zamiarze przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w przypadku uczniów – obywateli Ukrainy. W 2025 r. uczniowie – obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r., są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Uczniowie ci mają obowiązek przystąpić wyłącznie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Uczniowie ci mogą jednak przystąpić do egzaminu z języka polskiego, a jeżeli złożyli taką deklarację, mogą – nie później niż do 13 lutego 2025 r. – złożyć pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do tego egzaminu (załącznik 3d).
nie później niż do 15 października 2024 r.
Rodzice przedkładają dyrektorowi szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, jeżeli dokument nie był złożony wcześniej. Opinia, o której mowa., może być wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu III klasy szkoły podstawowej (§ 3 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2572). W przypadkach losowych dokumenty, o których mowa w pkt 3.4.7., 3.4.8. oraz 3.4.9., mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po ich otrzymaniu.
nie później niż do 20 listopada 2024 r.
Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców ucznia o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych.
W przypadku uczniów – obywateli Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w VIII klasie po 30 września 2022 r., dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców/opiekunów ucznia – obywatela Ukrainy o wskazanych sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tego ucznia – poprzez przekazanie tabeli zawartej w załączniku 17. (w tłumaczeniu na język ukraiński) z zaznaczonymi przyznanymi sposobami dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu.
nie później niż do 26 listopada 2024 r.
Rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji, Jeżeli konieczność dostosowania warunków i form egzaminu nastąpi po 20 listopada- dyrektor szkoły niezwłocznie zawiadamia rodziców ucznia oraz dyrektora OKE o przyznanych przez radę pedagogiczną dostosowaniach.
nie później niż do 13 lutego 2025 r.
Rodzice ucznia lub słuchacz mogą złożyć dyrektorowi szkoły pisemną informację o: 1) zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń lub słuchacz uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych (załącznik 3a) 2) rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym (załącznik 3b).
nie później niż do 13 lutego 2025 r.
Rodzice ucznia – obywatela Ukrainy mogą złożyć dyrektorowi szkoły pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego: 1) nie później niż do 13 lutego 2025 r. w przypadku ucznia – obywatela Ukrainy, który złożył deklarację przystąpienia do egzaminu do 30 września 2024 r. 2) nie później niż do 21 marca 2025 r. w przypadku ucznia – obywatela Ukrainy, który złożył deklarację przystąpienia do egzaminu po 30 września 2024 r.
nie później niż do 13 lutego 2025 r.
W szczególnych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności ucznia, za zgodą dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, egzamin ósmoklasisty może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła (np. w domu ucznia). Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie egzaminu w innym miejscu niż szkoła składa do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami W uzasadnionych przypadkach wniosek, o którym mowa w pkt 3.1.7.1., może być złożony w terminie późniejszym. Uczeń przebywający podczas egzaminu ósmoklasisty w prewentorium, sanatorium, szkole przyszpitalnej, zakładzie poprawczym przystępuje do egzaminu w tej placówce. Zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty uczeń odbiera w macierzystej szkole.
nie później niż do 13 lutego 2025 r.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego nauczyciel / upoważnieni przez niego nauczyciele są zobowiązani do poinformowania uczniów oraz ich rodziców o warunkach przebiegu egzaminu ósmoklasisty, w tym o: 1) harmonogramie i zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty 2) zasadach pracy z arkuszami egzaminacyjnymi z matematyki oraz języka niemieckiego i rosyjskiego, w których rozwiązania zadań otwartych uczniowie zapisują w karcie rozwiązań zadań otwartych 3)zasadach zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi (dotyczy uczniów, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie) 4) zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania z takich urządzeń w tej sali 5) konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu.
do 14 marca 2025 r.
Przyjęcie deklaracji przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty od uczniów – obywateli Ukrainy, którzy rozpoczęli kształcenie w VIII klasie szkoły podstawowej po 30 września 2024 r. (pkt 3.2.7.)
do 21 marca 2025 r.
Przyjęcie od rodziców uczniów – obywateli Ukrainy, którzy rozpoczęli kształcenie po 30 września 2024 r., informacji o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przekazanie ich dyrektorowi OKE do 24 marca 2025 r. za pośrednictwem SIOEO
nie później niż do 29 kwietnia 2025
Przyjęcie od rodziców uczniów-odpowiednio laureatów/finalistów konkursów/olimpiad- informacji o zmianie języka obcego i przekazanie tej informacji przez dyrektora szkoły do OKE do 6 maja 2025
do 15 maja 2025 r.
Przyjęcie od uczniów zaświadczeń stwierdzających uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady / laureata konkursu i przekazanie – nie później niż w dniu egzaminu – informacji do OKE
13-15 maja 2025 r.
Termin główny egzaminu ósmoklasisty. 1. język polski – 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00 2. matematyka – 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00 3. język obcy nowożytny – 15 maja 2025 r.(czwartek) – godz. 9:00
10-12 czerwca 2025 r.
Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty. 1. język polski – 10 czerwca 2025 r.(wtorek) godz.9.00 2. matematyka – 11 czerwca 2025 r. (środa) – godz. 9:00 3. język obcy nowożytny – 12 czerwca 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
4 lipca 2025 r.
Udostępnienie w ZIU (SIOEO) wyników egzaminu
do 4 lipca 2025 r.
Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji
4 lipca 2025 r.
Termin wydania zdającym zaświadczeń i informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.